Czy organ może wydać razem z pozwoleniem na wykonanie wylotu oraz usługą wodną również pozwolenie wodnoprawne w zakresie szczególnego korzystania z wód dla całości inwestycji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o wydanie pozwolenie wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego, usługę wodną w zakresie odprowadzania do urządzenia wodnego - wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej oraz na szczególne korzystanie z wód w zakresie wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Zgodnie z interpretacją pojęcia "nieruchomości" - "jedna księga wieczysta jedna nieruchomość" roboty budowlane obejmują 9 różnych nieruchomości, przy czym na 4 spełniony jest warunek zmniejszenia naturalnej retencji, przy którym wymagana jest zgoda wodnoprawna. Zasięg oddziaływania usługi wodnej oraz wylot w całości znajdują się w granicach zlewni należącej do tut. organu oraz jedynie część z dwóch "nieruchomości", na której nastąpi zmniejszenie naturalnej retencji terenowej znajdować się będą w granicach zlewni należącej do tut. organu, natomiast pozostałe "nieruchomości" (2 częściowo oraz 2 w pełni) objęte robotami znajdują się w innej zlewni (w granicach innego zarządu zlewni).

Czy tut. organ może wydać razem z pozwoleniem na wykonanie wylotu oraz usługą wodną również pozwolenie wodnoprawne w zakresie szczególnego korzystania z wód (dla całości inwestycji) czy też wniosek ten winien zostać w jakiś sposób rozdzielony np. osobno na każdą "nieruchomość", a w przypadku "spornych nieruchomości" zastosować art. 21 § 1 pkt 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX