Czy organ może wydać pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód, jeżeli wnioskodawca nie posiada tytułu prawnego do urządzeń wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2017 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy prowadzonego postępowania o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód: pobór wody powierzchniowej z rzeki dla potrzeb stawów rybnych i odprowadzanie do rzeki wód wykorzystanych dla potrzeb wskazanych stawów. Kompleks stawów powstał na początku lat 80. poprzedniego wieku poprzez zalanie terenów rolnych oraz pogłębienie i poszerzenie rowu stanowiącego odrębną działkę ewidencyjną, tak aby umożliwić pobór i odprowadzanie wód z rzeki w celu korzystania z wód na potrzeby gospodarki rybackiej w stawach. Pozwolenie, o które ubiega się wnioskodawca, będzie kolejnym pozwoleniem. Rów uwidoczniony na załączonej mapce pełni rolę odprowadzalnika wód zużytych ze stawów i jest własnością skarbu państwa. Jak widać na mapce wody prowadzone przez ten rów rozlały się na tereny sąsiednie, (nowe granice rowu nie zostały wytyczone, miasto nie jest tym zainteresowane). Rozlanie nastąpiło wskutek pogłębienia rowu przez właściciela stawów przeprowadzonego podczas tworzenia stawów w latach 80. Obecni właściciele działki gruntowej zostali uznani za strony postępowania, jako że są właścicielami powierzchni ziemi w zasięgu oddziaływania. Właściciele działki wnioskują o przywrócenie gruntu do stanu poprzedniego i nie zgadzają się na udzielenie pozwolenia wodnoprawnego.

Czy jest przeszkoda do wydania pozwolenia wodnoprawnego, czy też z uwagi na to, że pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości, pozwolenie przedmiotowe należy wydać bez względu na sprzeciw właścicieli działki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX