Czy organ może uznać wyniki pomiarów hałasu wykonane na zlecenie emitenta hałasu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ po stwierdzeniu przekroczeń norm hałasowych na podstawie pomiarów hałasu wykonanych przez WIOŚ wydał decyzję określającą dopuszczalny poziom hałasu dla podmiotu (lokal gastronomiczny, dyskoteka) na terenie zabudowy rekreacyjno-wypoczynkowej. Przedmiotowa decyzja została zaskarżona, a następnie uchylona przez SKO. W toku ponownego postępowania administracyjnego emitent hałasu zawiadomił organ, iż podjął określone działania organizacyjne (tu podał jakie), które wymiernie przyczyniły się do ograniczenia hałasu. Według podmiotu hałas w tej chwili nie przekracza dopuszczalnych norm. Stwierdzenie to nie jest poparte żadnymi pomiarami. Reasumując według podmiotu w obecnych realiach funkcjonowania lokalu pomiary wykonane przez WIOŚ są nieaktualne i nie mogą stanowić podstawy do wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Zdaniem organu pierwsze pomiary wykonane przez WIOŚ i stwierdzenie na ich podstawie przekroczeń norm hałasowych daje podstawę do wydania takiej decyzji. Zaś działania podjęte przez podmiot mogą jedynie przyczynić się do dotrzymania norm określonych w decyzji, a nie mogą być podstawą do odstąpienia od wydania decyzji.

Czy organ ma podstawę do odstąpienia od wydania decyzji, jeżeli podmiot podejmie działania organizacyjne mające na celu ograniczenia emisji hałasu i poprze to wynikami pomiarów wykonanych na jego zlecenie przez akredytowane laboratorium?

Czy organ może uznać wyniki pomiarów hałasu wykonane na zlecenie emitenta hałasu?

Czy organ w tej sytuacji powinien ponownie zlecić wykonanie własnych pomiarów hałasu i dopiero na ich podstawie stwierdzić, czy istnieje konieczność wydania przedmiotowej decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX