Czy organ może uznać przestrzenie z belkami jako długość ściany frontowej znajdującej się w obowiązującej linii zabudowy, skoro jest to pusta przestrzeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ powinien wydać pozwolenie na budowę czy odmowę w związku z postanowieniem o doprowadzeniu do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Zgodnie z mpzp przez obowiązującą linię należy rozumieć linię wyznaczoną na rysunku planu, określającą położenie frontowej ściany budynku z dopuszczeniem cofnięcia zabudowy na długości nie większej niż 20% długości elewacji oraz wysunięcie elementów takich jak: balkony, schody, podjazdy i okapy, na odległość nie większą niż 1,5 m. Całkowita długość elewacji wynosi 12 metrów. W obowiązującej linii zabudowy znajduje się garaż (szer. 4,15 m) następnie od garażu zaprojektowano u góry belkę (dł. 2,63 m), zakończoną słupem (szerokość słupa 34 cm), dalej kolejna belka (dł. 4,31 m), zakończona słupem (szer. 34 cm). Pomiędzy garażem a słupem oraz między słupem a słupem jest wolna przestrzeń.

Czy organ może uznać przestrzenie z belkami jako długość ściany frontowej znajdującej się w obowiązującej linii zabudowy, skoro jest to pusta przestrzeń?

Wzywając organ uznał, iż do długości ściany frontowej należy wliczyć tylko elementy, dla których liczyłoby się powierzchnię zabudowy, czyli garaż i słupy, natomiast belka łącząca nie jest wliczana do powierzchni zabudowy, w związku z czym nie uznał, iż jest to długość ściany frontowej znajdująca się w obowiązującej linii zabudowy, natomiast uznał, iż w tych fragmentach elewacja ta została cofnięta.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX