Czy organ może udzielić pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z ujęcia składającego się z dwóch studni, jeżeli jedno urządzenie zostało wykonane niezgodnie z prawem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 29 września 2016 r.

PYTANIE

Zakład gospodarki komunalnej posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych z ujęcia X składającego się ze studni nr 1 i studni nr 2 ważne do 2035 r. (w pozwoleniu wpisano pobór łączny z całego ujęcia bez podziału na studnie). Studnia nr 1 uległa awarii i zakład wykonał studnię nr 1z (zatwierdzono projekt robót geologicznych i dodatek do dokumentacji geologicznej, studnia 1z korzysta z zasobów ustalonych dla całego ujęcia). Zakład wystąpił o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z ujęcia A składającego się ze studni nr 1z i nr 2. Ze złożonej dokumentacji wynika że studnia 1z jest "awaryjna", lecz pobór wód odbywa się z dwóch studni przemiennie. Na wykonanie studni nr 1z (otwór uzbrojony w pompę głębinową, obudowę) zakład nie posiadał pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.

Czy organ może udzielić pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z ujęcia składającego się z dwóch studni, jeżeli jedna została wykonana bez pozwolenia wodnoprawnego? Czy należy odmówić udzielenia pozwolenia na pobór wód ze studni 1z? Czy należy zastrzec, że pobór wód może odbywać się wyłącznie ze studni nr 2?

Pobór wód z ujęcia odbywa się dla zaopatrzenia wodociągu komunalnego, woda jest uzdatniana pomimo tego nadal jest niezdatna do spożycia przez ludzi. Powiatowy inspektor sanitarny warunkowo dopuścił wodę do użytku do 2017 r., tj. do czasu modernizacji stacji uzdatniania wody.

Czy starosta powinien odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w związku z tym, że woda jest niezdatna do spożycia? Czy z uwagi, że zakład posiada obowiązujące pozwolenie na pobór wód, to powinien wystąpić o zmianę decyzji? Czy w przypadku legalizacji studni nr 1z (głębokość otworu 125 m wydajność eksploatacyjna 43 mł/h) do wniosku legalizacyjnego zakład powinien dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX