Czy organ może stwierdzić wygaśnięcie decyzji pozwolenia na budowę obejmującą roboty rozbiórkowe, jeżeli inwestycja nie została zrealizowana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Racut Maciej
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ może stwierdzić wygaśnięcie decyzji pozwolenia na rozbiórkę z art. 37 ust. 1 pr. bud. (Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.)?

Organ wydał decyzję pozwolenie na rozbiórkę w 2018 r. Inwestycja nie została zrealizowana, nieruchomość została sprzedana, a nowy właściciel nieruchomości wystąpił w 2022 r. z wnioskiem o wygaśnięcie decyzji na rozbiórkę wydanej na poprzedniego właściciela nieruchomości.

Czy ma tu jednak zastosowanie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a., tj. organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji leży to w interesie strony? Czy nowy właściciel nieruchomości może wnioskować o wygaśniecie decyzji wydanej na poprzedniego właściciela?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX