Czy organ może prowadzić nowe postępowanie dot. pozwolenia wodnoprawnego, czy powinien wydać postanowienie o odmowie wszczęcia, gdyż w tej samej sprawie postępowanie się toczy i rozpatrywane jest zażalenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Wskazany wniosek nie spełniał wymogów formalnych, więc wnioskodawca został na podstawie art. 64 § 2 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W wyznaczonym terminie wpłynęły uzupełnienia, jednakże nie były one kompletne i podanie należało pozostawić bez rozpoznania, o czym zawiadomiono wnioskodawcę. Wnioskodawca złożył zażalenie na pozostawienie wniosku bez rozpoznania i tut. organ przekazał je do organu wyższej instancji na podstawie art. 133 k.p.a. w związku z art. 144 k.p.a. Zażalenie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, a wnioskodawca złożył już nowy wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego w tej samej sprawie.

Czy tut. organ może prowadzić nowe postępowanie w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego w tej samej sprawie, czy powinien wydać postanowienie o odmowie wszczęcia w przedmiotowej sprawie na podstawie art. 61a § 1 k.p.a. z uwagi na fakt, że w tej samej sprawie postępowanie administracyjne już się toczy i rozpatrywane jest zażalenie na pozostawienie pierwotnego wniosku bez rozpoznania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX