Czy organ może odmówić zgłoszenia wodnoprawnego dla postoju statków w celu świadczenia usług cumowania jednostek pływających, jeżeli usługi te świadczone są od ponad 10 lat za zgodą i na podstawie umów z byłymi RZGW?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ PGW Wody Polskie może odmówić zgłoszenia wodnoprawnego dla postoju statków, o którym mowa w art. 394 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. w celu świadczenia usług cumowania jednostek pływających, jeżeli usługi te świadczone są od ponad 10 lat za zgodą i na podstawie umów z byłymi RZGW?

Spotykana jest sytuacja (na terenie dawnego RZGW Wrocław, RZGW Warszawa), że od ponad 10 lat są zarejestrowane statki żeglugi śródlądowej – np. pontony bez napędu mechanicznego, które służą do cumowania jednostek pływających. W momencie ich powstawania postój statków na wodach płynących nie wymagał ani zgłoszenia ani pozwolenia wp., aż do wprowadzenia zgłoszeń wp. Realizacja ich następowała za zgodą i w uzgodnieniu z RZGW, a następnie zawierane były odpowiednie umowy na użytkowanie gruntów, co świadczy o legalności powstawania takich miejsc. Obecnie po reformie gospodarki wodnej odmawia się zawarcia umowy na dotychczasowych warunkach. Zmienił się właściciel gruntów pokrytych wodami płynącymi oraz zasady zawierania umów, gdzie warunkiem oddania w użytkowanie gruntów jest posiadanie przez użytkownika pozwolenia wp. lub dokonanie zgłoszenia wp. Zgodnie z orzecznictwem (vide: wyrok WSA w Białymstoku z 19.06.2019 r., II SA/Bk 273/19) ustawodawca na gruncie ustawy o żegludze śródlądowej rozróżnia pojęcia przystani pływającej i przystani. Przystań pływająca to statek a przystań to akwen i grunt oraz związana z nimi infrastruktura. Dlatego pojęcie urządzenie wodne zdefiniowane na gruncie ustawy – Prawo wodne nie obejmuje przystani pływających czyli statków. Natomiast obecnie odmawia się możliwości zgłaszania postoju pontonów do cumowania (w celu zawarcia odpowiednich umów), między innymi wskazując, że "obiekt służący do cumowania stanowi bowiem przystań, również kwalifikowaną jako urządzenie wodne, przy czym jego wykonanie zawsze wymagać będzie uzyskania pozwolenia wodnoprawnego." (www Wód Polskich)

Jak zatem należy postąpić w takim przypadku, prawo przecież nie działa wstecz?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX