Czy organ może odmówić wydania pozwolenia, skoro w poprzedniej decyzji organ nałożył wprost obowiązki i nie były one wykonywane, a tym samym podmiot nie weryfikował, czy należy zamontować urządzenia oczyszczające?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot w latach 2010-2020 posiadał pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z powierzchni drogi powiatowej klasy G do rowów przydrożnych i do cieku. W decyzji, organ określając warunki wykonywania pozwolenia wodnoprawnego, nie wymienił urządzeń oczyszczających wody opadowe i roztopowe, jednakże zobowiązał w decyzji inwestora do wykonywania badań jakości ww. wód opadowych, dwa razy w roku, celem weryfikowania, czy wody opadowe i roztopowe spełniają normy jakościowe określone w rozporządzeniu w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. W przypadku przekroczenia norm jw. inwestor miał obowiązek zamontowania urządzeń oczyszczających w postaci separatorów. Aktualnie inwestor występując o uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego (w tym samym zakresie), również nie przewiduje zastosowania urządzeń oczyszczających, redukujących węglowodory ropopochodne, jedynie zostaną zamontowane osadniki; dodatkowo przedstawił, że jedynie w 2020 r. wykonał badania jakości wód opadowych.

Czy zgodnie z art. 399 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. organ może odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego, skoro w poprzedniej decyzji organ nałożył wprost obowiązki i nie były one wykonywane, a tym samym podmiot nie weryfikował, czy należy zamontować urządzenia oczyszczające, redukujące stężenie substancji ropopochodnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX