Czy organ może odmówić podziału, gdy powierzchnia działek po podziale nie spełniałaby wymagań zapisów MPZP odnośnie wielkości działek po podziale?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel na swojej nieruchomości ma wybudowany budynek mieszkalny jednorodzinny dwulokalowy. Złożył wniosek o dokonanie podziału na podstawie art. 93 ust. 3b ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990) – dalej u.g.n., w taki sposób, że nowo projektowana granica rozdziela lokale (wniosek dotyczy wydania decyzji bez wcześniejszego opiniowania o zgodności z MPZP). Należy w tym miejscu dodać, że powierzchnia działki przed podziałem wynosi 0,1260 ha. A działki po podziale będą miały powierzchnię: pierwsza - 0,0754 ha, druga - 0,0496 ha. Zgodnie z zapisami MPZP działka podlegająca podziałowi położona jest na obszarze oznaczonym symbolem MN - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. W planie miejscowym zostały wskazane zasady i warunki podziału na działki budowlane: przy wydzielaniu nowych działek budowlanych docelowa powierzchnia działki mieszkaniowej powinna wynosić min. 800 m2.

Czy w takim przypadku organ może odmówić podziału, gdyż powierzchnia działek po podziale nie spełnia wymagań zapisów MPZP odnośnie wielkości działek po podziale?

Czy art. 93 ust. 3b u.g.n. powinno się ściśle łączyć z 93 ust. 1 u.g.n.?

Czy jeśli został złożony wniosek o wydanie decyzji na podstawie art. 93 ust. 3b u.g.n. powinno być w pierwszej kolejności wydane postanowienie opiniujące wstępny projekt podziału z MPZP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX