Czy organ może nakazać przywrócenie poprzedniego stanu urządzenia w przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego szkodliwie oddziaływającego na grunty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Czy starosta w decyzji, na mocy art. 64b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., może nakazać usunięcie drzew?

Na dość dużej powierzchni terenu rolnego (pola orne) nie zaplanowano i nie wykonano żadnych urządzeń melioracyjnych. Z obszarem o znaczącym nachyleniu graniczy droga powiatowa. Po drugiej stronie ciągnie się pas zabudowań mieszkalnych wiejskich, a jeszcze dalej (równolegle do drogi) potok. Wody opadowe z pól przy gwałtowniejszych opadach (burze kilka razy w roku) z dużą siłą spływają z pól do rowów przydrożnych, przeważnie błyskawicznie je zamulając. Następnie falą przypominającą rwącą rzekę przelewają się przez kilka najniżej położonych posesji do odbiornika - potoku. Rowy przydrożne mają na odcinku ok. 0,7 km dwa wyprowadzenia zarurowane, ale przy tej ilości wód nie są wydajne. Poszkodowane posesje są zalewane błotem nanoszonym z pól, ogródki i podwórka systematycznie dewastują silne prądy spontanicznie powstającej fali "rzeki" wód opadowych. Rowy przydrożne, poza silnym wypłyceniem po przejściu każdej burzy, są także deformowane przez korzenie starych drzew posadzonych wzdłuż jezdni. Zwężeniu ulegają koryta (przy przeroście skarp) i dno (korzenie działają jak naturalne progi). Konieczna konserwacja rowów wymaga udrożnienia spływu. Jeśli jednak drogowcy poprzecinają korzenie (grubości ramienia) ujawniane ponad twardym dnem i pierwotnie istniejącymi przepustami, to drzewa mogą stracić stabilność lub obumrzeć. W obu przypadkach będzie to stanowić generowanie zagrożenia bezpieczeństwa. Właściciele pól nie ponosząc szkód z tytułu spływu powierzchniowego, nie chcą inwestować w wykonanie systemu melioracyjnego hamującego spływ. Rowy przydrożne przejęły w tej sytuacji funkcję regulacji stosunków wodnych tak na drodze jak i na polach.

Czy w oparciu o pełnione funkcje można nakazać przywrócenie urządzeniom funkcji w pełnych rozmiarach - praca pełnym korytem z wykorzystaniem istniejących przepustów (wymagających udrożnienia m.in. z usunięciem korzeni)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX