Czy organ może dokonać zmiany decyzji w zakresie osoby zobowiązanej do dokonania rekultywacji terenu pomimo, że do rekultywacji zobowiązuje się wszystkie osoby, które spowodowały utratę wartości użytkowych gruntów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

W 2015 r. starosta wydał decyzję ustalającą kierunek leśny rekultywacji dla właścicieli działki (2 właścicieli) po zakończeniu eksploatacji wyrobiska złoża kruszywa naturalnego W chwili obecnej jeden z właścicieli złożył wniosek o dokonanie zmiany decyzji w trybie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej k.p.a. polegającej na przeniesieniu obowiązku zrekultywowania terenu z dwóch właścicieli na jednego właściciela gruntu. Powyższe podyktowane jest dokonaniem sprzedaży działki pomiędzy tymi dwoma właścicielami, na których wydana została decyzja ustalająca kierunek rekultywacji. Ponadto w akcie notarialnym zamieszczony jest zapis, że nabywca całości działki oświadczył, że w związku z tym nabyciem zobowiązuje się doprowadzić do przeniesienia lub zmiany decyzji Marszałka Województwa Łódzkiego w sprawie zezwolenia na przetwarzanie odpadów w ramach rekultywacji wyrobiska złoża kruszywa naturalnego zlokalizowanego na działce, którą nabył. Osoba, która sprzedała swój udział w gruncie wyraziła zgodę na dokonanie tej czynności. Nadmienić należy również, że nabywca oświadczył, że zobowiązuje się do przeprowadzenia rekultywacji przedmiotowej nieruchomości.

Czy w takim przypadku organ może dokonać zmiany decyzji w zakresie osoby zobowiązanej do dokonania rekultywacji terenu pomimo, że do rekultywacji zobowiązuje się wszystkie osoby, które spowodowały utratę bądź ograniczenia wartości użytkowych gruntów?

Jak powinien postąpić organ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX