Nowość Czy organ może dodać do pozwolenia możliwość wydzielania frakcji podsitowej o granulometrii 0-20 w ramach wniosku firmy o kontynuowanie działalności dla przedsięwzięcia nieulegającego zmianie, czy powinien zażądać DUŚ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma złożyła wniosek o wydanie nowego pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem przetwarzania odpadów dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. W dotychczasowym pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, z uwzględnieniem przetwarzania odpadów, określono, że w wyniku przetwarzania odpadów na części mechanicznej (sortowni) wytworzone zostaną odpady o kodach 19 12 12 (0-80 mm) – frakcja podsitowa oraz 19 12 12 (>80mm) frakcja nadsitowa. Aktualne przepisy rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 28.12.2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dopuszczają, aby po wydzieleniu na sicie odpady o kodzie 19 12 12 o frakcji o granulometrii nie większej niż 20 mm były przekazywane bez konieczności kierowania do biologicznego przetwarzania odpadów do składowania na składowisku odpadów. Spółka chce dodać do nowego pozwolenia możliwość wydzielania ww. frakcji 0-20 mm na sicie bębnowym i przedłożyła do wniosku kopię dokumentacji z 2010 r. (projektu technologicznego instalacji) wskazującą, że sito bębnowe, które było dotychczas wykorzystywane (od 10 lat) i jest częścią dotychczasowej instalacji, ma możliwość wydzielenia frakcji podsitowej o oczkach 0-20 mm.

Czy organ może dodać do pozwolenia możliwość wydzielania ww. frakcji podsitowej o granulometrii 0-20 w ramach wniosku firmy o kontynuowanie działalności dla przedsięwzięcia nieulegającego zmianie (art. 72 ust. 2a pkt 2 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś.), czy powinien zażądać DUŚ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX