Czy organ ma prawo żądać np. decyzji zmieniającej decyzję środowiskową w przypadku, gdy zakład nie chce zmienić sposobu odprowadzania wód zgodnie z zapisem w decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wpłynął wniosek na wykonanie urządzenia wodnego (skrzynek rozsączających) i na odprowadzanie wód opadowych do ziemi za pomocą skrzynek rozsączających z budynku masarni. Do wniosku dołączono decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W samej sentencji decyzji nic nie ma wspomnianego o odprowadzaniu wód opadowych: sposobie/ przyjętym rozwiązaniu. Jednakże w uzasadnieniu decyzji pojawia się taki zapis: odprowadzanie wód opadowych do MIEJSKIEJ sieci kanalizacji deszczowej. W karcie KIP nic nie wspomniano o sposobie odprowadzania wód opadowych. Spotkałam się z interpretacją na LEX, że ważne jest to, co w sentencji oraz, że "zapisy zawarte w uzasadnieniu do decyzji nie mają charakteru wiążącego". Jednakże zgodnie z art. 107 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. uzasadnienie stanowi elementarną część decyzji, i wg mnie należy patrzeć także na to co jest w samym uzasadnieniu decyzji (ale czy słusznie?). Wiem, także że decyzje środowiskowe żądamy w przypadku, gdy mamy przedsięwzięcie z 2 lub 3 paragrafu (dołączenia decyzji środowiskowej do pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych, bowiem w świetle przepisu art. 71 ust. 2 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. decyzja środowiskowa jest wymagana wyłącznie w odniesieniu do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a wykonanie skrzynek rozsączających do inwestycji się nie zalicza).

Więc taka wątpliwość organu - czy po pierwsze ważne jest to, co jest w uzasadnieniu tej decyzji i czy mamy w tym konkretnym przypadku (wniosek o wykonanie skrzynek i odprowadzanie wód) niezgodność z decyzją środowiskową?

Czy powinniśmy, jako organ iść w odmowę?

I bardzo ważne, czy organ ma prawo żądać np. decyzji zmieniającej decyzję środowiskową w przypadku, gdy zakład nie chce zmienić sposobu odprowadzania wód zgodnie z zapisem w decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX