Czy organ ma prawo żądać, by część budynku stanowiąca "pokoje gościnne z zapleczem sanitarnym" była dostosowana dla osób niepełnosprawnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku biurowo-socjalno-gastronomicznego. Budynek ten jest obiektem dwukondygnacyjnym. Funkcję biurowo-socjalno-gastronomiczną zaprojektowano na parterze tegoż budynku, natomiast na piętrze zaprojektowano sześć "pokoi gościnnych" (pokój z łazienką - prysznic umywalka ubikacja) wraz z częścią sanitarno-higieniczną tj. węzły sanitarne z prysznicami. Przedmiotowy budynek projektowany jest na terenie zakładu zajmującego się transportem i spedycją. Przedmiotowe pokoje gościnne oraz zaplecze sanitarne ma służyć kierowcom. Parter budynku jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych, piętro nie jest.

Czy dla tak rozmieszczonych funkcji budynku organ administracji architektoniczno-budowlanej ma prawo żądać, by również część stanowiąca "pokoje gościnne z zapleczem sanitarnym" była dostosowana dla osób niepełnosprawnych (przynajmniej jeden z pokoi)?

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. stanowi, że "obiekt budowlany oraz jego poszczególne części (...) należy (...) projektować zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej przez osoby niepełnosprawne".

Skoro jest mowa o "poszczególnych częściach obiektu" to jeżeli funkcja pokoi noclegowych dla kierowców jest zaprojektowana wyłącznie na piętrze, to piętro to winno być dostosowane dla osób niepełnosprawnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX