Czy organ ma prawo/obowiązek przedłużyć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego dla wnuka przez SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wnukowi z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dziadkiem do dnia 28.02.2024 r.

Jest to data końcowa ważności orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności córki wymagającego opieki, która została wyłączona z opieki nad ojcem ze względu na niepełnosprawność w stopniu znacznym. Orzeczenie wymagającego opieki dziadka o znacznym stopniu niepełnosprawności jest ważne do 31.08.2024 r.

W jaki sposób ma postąpić tutejszy organ?

1. Czy tutejszy organ ma prawo/obowiązek przedłużyć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego dla wnuka przez SKO, gdyż z mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zachowują ważność do dnia 30.09.2024 r., w tym również orzeczenie córki wymagającego opieki?

2. Czy tutejszy organ jest właściwy do zmiany decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w zakresie czasookresu, na jak zostało przyznane świadczenie i ustalenia prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do 30.09.2024 r. (w związku z przedłużeniem orzeczenia niepełnosprawnego dziadka i przedłużeniem orzeczenia niepełnosprawnej córki) czy taką kompetencję posiada jedynie SKO?

3. Jaka będzie sentencja decyzji w sprawie przedłużenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

4. Jak postąpić w sytuacji, kiedy córka nie otrzyma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX