Czy organ ma podstawę, aby żądać od Wnioskodawcy przedłożenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do środowiska wydanego dla warunków po dokonaniu rozbudowy i przebudowy oczyszczalni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina X złożyła wniosek w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie oczyszczonych ścieków z komunalnej oczyszczalni do wód, w związku z planowaną inwestycją polegająca na przebudowie i rozbudowie oczyszczalni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wnioskodawcę pozwolenie wodnoprawne obejmujące warunki wprowadzania ścieków po modernizacji oczyszczalni wymagane jest jako załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Nadmieniam, że Gmina posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne wydane kilka miesięcy temu dla przepustowości mniejszej niż obecnie wnioskowana. Biorąc pod uwagę długość trwania procesu inwestycyjnego jak również niepewność wskazania konkretnej daty oddania do użytkowania zmodernizowanej oczyszczalni prawdopodobnym jest, że Wnioskodawca posiadał będzie pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków w ilości przekraczającej przepustowość oczyszczalni oraz nie będzie spełniał wymagań dotyczących maksymalnych wartości zanieczyszczeń (w analizach z poprzedniego postępowania występowały przekroczenia wartości maksymalnych, chociaż były one ustalone w wartościach wyższych niż obecnie wnioskowane).

Czy organ wydający pozwolenie na budowę ma podstawę prawną, aby żądać od Wnioskodawcy przedłożenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do środowiska wydanego dla warunków po dokonaniu rozbudowy i przebudowy oczyszczalni?

Zgodnie z zapisami art. 388 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod., jedynie wydanie pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 389 pkt 6-10 oraz art. 390 ust. 1 pkt następuje przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Czy organ wydający pozwolenie wodnoprawne może w opisanej sytuacji wydać pozwolenie mając świadomość odmiennego stanu faktycznego niż opisany w operacie wodnoprawnym oraz czasu jego trwania (długość procesu inwestycyjnego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX