Czy organ kontrolujący ma podstawę prawną do wymierzenia kary za niewykonane 9 badań, skoro zgodnie z załącznikiem nr 7 do obowiązującego wtedy rozporządzenia mogą być 2 dopuszczalne próby, które mogą nie spełniać warunków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 10 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład X uzyskał 27.10.2015 r. pozwolenie na szczególne korzystanie z wód tj: odprowadzanie ścieków komunalnych oczyszczonych do potoku. W pozwoleniu urząd określił najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach: •BZT5 – 25 mgO2/l •ChZT – 125 mgO2/l •Zawiesina og.– 35 mg/l. Zgodnie z pkt. II.3 tego pozwolenia wodnoprawnego cyt. "z częstotliwością 12 razy w ciągu roku (raz w miesiącu) należało wykonywać analizy jakości ścieków odpływających i dopływających w oczyszczalni, a jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki – pobierać 4 próbki w następnym roku (raz na kwartał). W przypadku gdy jedna z czterech prób nie spełniać będzie wymaganych warunków, w następnym roku pobierać ponownie 12 próbek (raz w miesiącu)". W trakcie realizacji wytycznych pozwolenia wodnoprawnego i wykonywania co miesięcznych badań ścieków oczyszczonych w jednym z wykonanych 12 badań nastąpiło przekroczenie parametru ChZT, który wyniósł 155 mgO2/l. Zgodnie z załącznikiem nr 7 do obowiązującego wtedy rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1800) liczba średnich dobowych próbek ścieków bytowych lub komunalnych, które mogą nie spełniać wymaganych warunków, czyli tych określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przypadku wykonywania w ciągu roku: 8-16 prób wynosi: 2 próby. W przypadku zakładu X jedno badanie i to jednego parametru ChZT wykazało przekroczenie.

Czy przedmiotowy zakład X był zobowiązany do wykonania w drugim roku obwiązywania pozwolenia wodnoprawnego 12 czy 4 badań ścieków, biorąc pod uwagę wystąpienie w pierwszym roku przekroczenia parametru CHZT w jednym z 12 wykonanych badań?

Czy organ kontrolujący ma podstawę prawną do wymierzenia ww. kary za niewykonane 9 badań, skoro zgodnie z załącznikiem nr 7 do obowiązującego wtedy rozporządzenia mogą być 2 dopuszczalne próby, które mogą nie spełniać warunków w pozwoleniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX