Czy organ jest związany wskazaniem podstawy prawnej zawartej w interwencji osoby skarżącej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna złożyła interwencję na działanie chlewni o obsadzie 64 DJP, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie należącej do tej osoby działki. W interwencji wskazano na szereg aspektów związanych z funkcjonowaniem tej chlewni, w tym głównie na uciążliwości środowiskowe - odorowe. Osoba składająca interwencję wskazała na konieczność zastosowania w tej sprawie procedury przewidzianej w art. 362 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. Zgodnie z art. 375 p.o.ś. tego rodzaju postępowania są wszczynane z urzędu, a nie na wniosek strony. Stąd też - czytając dostępne komentarze i wyroki - organ nie jest zobowiązany do wszczynania takiego postępowania na wniosek. A co najwyżej, może potraktować złożoną interwencję jako przyczynek do zbadania sprawy pod kątem konieczności wszczęcia takiego postępowania z urzędu. W wyniku przeprowadzonych czynności wstępnych nie uzyskano dowodów, które potwierdzałyby jednoznacznie negatywne oddziaływanie chlewni. Tym niemniej, składane interwencje wskazują na możliwość takiego negatywnego oddziaływania. Zgodnie z obowiązującą linią orzecznictwa, to stanowiłoby przesłankę wystarczającą do wszczęcia postępowania, ale w trybie art. 237 p.o.ś.

Czy organ jest związany wskazaniem podstawy prawnej (art. 362 p.o.ś.) jaka była zawarta w interwencji osoby skarżącej?

Czy też organ może samodzielnie decydować w tego rodzaju postępowaniach, w jakim trybie postępowanie to winno być prowadzone?

Jak wyjaśniono powyżej zamierzeniem organu byłoby wszczęcie w tej sprawie postępowania w trybie art. 237 p.o.ś.

Czy w takim postępowaniu (z art. 237 p.o.ś.) osoba składająca interwencję będzie miała przymiot strony?

Albowiem istniejące wyroki, a nawet komentarze w tym zakresie zawierają niejednolite opinie. Nadmienić należy, że zgodnie z obliczeniami rozprzestrzeniania substancji w powietrzu, nieruchomość osoby skarżącej leży w zasięgu oddziaływania substancji odorowych, jednak poziomy tych substancji nie przekraczają wartości odniesienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX