Nowość Czy organ I instancji po ponownym rozpatrzeniu powinien przyznać świadczenie pielęgnacyjne do dnia śmierci podopiecznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 27.12.2023 r. wydaliśmy decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem, legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i wnioskiem złożonym przez żonę w dniu 04.12.2023 r.

Organ I instancji odmówił świadczenia, gdyż niepełnosprawność powstała po 18 roku życia. Od tej decyzji do SKO odwołała się żona (wnioskodawca) i powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21.10.2014 r., K 38/13, wskazując, że powinien on znaleźć zastosowanie w tej sprawie. W toku postępowania w SKO wpłynął akt zgonu męża, który zmarł 16.01.2024 r.

SKO w dniu 26.04.2024 r. uchyliło naszą decyzję w całości i przekazało do ponownego rozpatrzenia organowi. W uzasadnieniu swojej decyzji, SKO powoływało się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wskazano, iż w toku ponownego rozpatrzenia sprawy organ I instancji winien dokonać ustaleń zgodnie z wykładnią art. 17 ustawy (wyrok Trybunału Konstytucyjnego), a także zbadać kwestię pozostałych pozytywnych i negatywnych przesłanek, związanych z przedmiotowym świadczeniem.

Czy organ I instancji po ponownym rozpatrzeniu powinien przyznać świadczenie od grudnia 2023 r. do dnia śmierci podopiecznego?

Czy odmówić, ponieważ w dniu wydania następnej decyzji przez organ I instancji, czyli po 1 stycznia 2024 r. art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych ma inną treść, dotyczącą wieku do 18 roku życia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX