Czy organ egzekucyjny ma obowiązek z urzędu przekazywać wierzycielowi informacje o podjętych środkach egzekucyjnych, czy to wierzyciel ma obowiązek przesyłania zapytań do US?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W stosunku do osoby, która nienależnie pobrała świadczenia rodzinne w lipcu 2020 r. została wydana decyzja o uznaniu świadczenia za nienależnie pobrane i zobowiązującą do jego zwrotu.

Osoba nie dokonała wpłaty w wyznaczonym terminie. W związku z faktem, że osoba nie pobierała żadnych świadczeń w OPS wystosowano do strony upomnienie, a w październiku 2020 r. wystosowano do urzędu skarbowego tytuł wykonawczy zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W ww. sprawie nie nastąpiło rozłożenie na raty lub odraczanie terminu płatności. Organ egzekucyjny do tej pory nic nie wyegzekwował oraz nie przekazał do tutejszego Organu informacji o zastosowanych środkach egzekucyjnych. Z informacji znajdujących się w posiadaniu tutejszego Ośrodka wynika, że zobowiązany przebywa za granicą, nie posiada majątku, nie osiąga dochodów i nie rozlicza się z podatku w Polsce.

W związku z faktem, iż od dnia wydania decyzji o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych niedługo upłynie 3 lata, proszę o szczegółową odpowiedź, jakie działania powinien podjąć OPS, aby uniknąć przedawnienia dochodzonych należności?

W odpowiedzi proszę uwzględnić następujące kwestie:

Czy organ egzekucyjny ma obowiązek z urzędu przekazywać wierzycielowi informacje o podjętych środkach egzekucyjnych, czy to wierzyciel ma obowiązek przesyłania zapytań do US?

Czy w tej sprawie należy wystawić kolejny tytuł wykonawczy?

Czy przed wystawieniem tego kolejnego tytułu pierwszy tytuł należy wycofać i jak to uzasadnić?

Czy jeśli w ww. sprawie dojdzie do przedawnienia wiąże się to z odpowiedzialnością Ośrodka za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

Czy jeśli dłużnik przebywa i prawdopodobnie pracuje za granicą należy prowadzić jednocześnie egzekucję w kraju i za granicą?

Co jeszcze można zrobić w celu wyegzekwowania należności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX