Czy organ dotujący może zakwestionować umowy zlecenia na prowadzenie konsultacji zbiorowych w niepublicznym zespole szkół oraz na pełnienie funkcji przewodniczącego zespołu nadzorującego część praktyczną egzaminu zawodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W kontrolowanym roku 2021 udostępniono osobom kontrolującym umowy zlecenia (48 osób tj. nauczyciele, osoby sprzątające). Wątpliwości budzą umowy zlecenia na przeprowadzenie konsultacji zbiorowych, co uważam jest niezgodne z art. 10a ust. 2 Karty Nauczyciela. Według dzienników lekcyjnych nauczyciele przeprowadzali zajęcia w wymiarze wyższym niż 4 godziny tygodniowo. Ponadto umowy zlecenia zawierane były również z nauczycielami na pełnienie funkcji przewodniczącego zespołu nadzorującego część praktyczną egzaminu zawodowego, gdzie co do zasady udział w komisjach egzaminacyjnych nie powinien być finansowany ze środków dotacji, gdyż nie stanowi elementu kształcenia, a jedynie jego weryfikację, zaś na słuchacza, który zdał egzamin kwalifikacyjny lub maturę, niezależnie została wypłacona dotacja z innego tytułu. Ponadto na prośbę organu dotującego o udostępnienie do wglądu akt osobowych osób zatrudnionych na umowę zlecenia w celu zweryfikowania zasadności umów zlecenia, uzyskano odpowiedz, że pracownicze akta osobowe zawierają informacje osobowe wrażliwe, co narusza ochronę danych osobowych, ponadto organ prowadzący nie widzi związku pomiędzy aktami pracowniczymi a przedmiotem kontroli tj. prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji udzielanych z budżetu powiatu.

Czy organ dotujący może zakwestionować umowy zlecenia na prowadzenie konsultacji zbiorowych w niepublicznym zespole szkół (tj. Policealna Szkoła Medyczna, Stacjonarna Policealna Szkoła Medyczna, Zaoczna Szkoła - Liceum dla Dorosłych, Technikum Administracji) oraz na pełnienie funkcji przewodniczącego zespołu nadzorującego część praktyczną egzaminu zawodowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX