Czy organ architektoniczno budowlany może zatwierdzić projekt, mając zapis w decyzji o warunkach zabudowy zezwalający za zachowanie mniejszych odległości wylotu zbiornika na ścieki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2020 r.

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku świetlicy wiejskiej (wybudowanej w latach 70-tych XX wieku) oraz budowę zbiornika na ścieki. Działka, na której położony jest rozpatrywany budynek jest bardzo mała (powierzchnia 224 m2), przy czym istniejący budynek świetlicy zajmuje ponad połowę jej powierzchni. Odległości projektowanego zbiornika, o których mowa w par. 36 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. nie są zachowane. Wg przedłożonego projektu odległość od granicy działki jest < 7,5 metra oraz odległość od okien i drzwi pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi także jest mniejsza niż 15 m. Inwestor przedłożył decyzję o warunkach zabudowy, z której wynika, że w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić odległości mniejsze niż w par. 36 ust. 1 r.w.t. Zapis ten jest zgodny z paragrafem 36 ust. 4 r.w.t.

Czy organ architektoniczno budowlany może zatwierdzić taki projekt, mając zapis w decyzji o warunkach zabudowy zezwalający za zachowanie mniejszych odległości wylotu zbiornika na ścieki, niż określone w par. 36 ust. 1 r.w.t., uznając, że par. 36 ust. 4 r.w.t. zezwala na takie usytuowanie zbiornika na ścieki?

Czy organ powinien postanowieniem zobowiązać do dostosowania odległości do zgodności z r.w.t. i zobowiązać do uzyskania odstępstwa od Ministra?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX