Czy organ analizując wniosek w zakresie zmniejszenia naturalnej retencji terenowej powinien powierzchnię zabudowaną i utwardzoną odnosić do całkowitej powierzchni nieruchomości wynikającej z księgi wieczystej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek dotyczący uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonywanie na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Wniosek obejmuje dwie działki o łącznej powierzchni X (każda z działek ma powierzchnię większą niż 3500 m2), które mają wspólną księgę wieczystą, nie są ujęte w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Przedmiotowa księga wieczysta obejmuje także 2 inne działki (każda z działek ma powierzchnię większą niż 3500 m2), łącznie powierzchnia nieruchomości (4 działki ewidencyjne) na jednej księdze wieczystej wynosi Y.

Czy organ analizując wniosek w zakresie zmniejszenia naturalnej retencji terenowej powinien powierzchnię zabudowaną i utwardzoną odnosić do całkowitej powierzchni nieruchomości wynikającej z księgi wieczystej, zgodnie z zasadą jedna księga = jedna nieruchomość, tj. do powierzchni czterech działek, czyli powierzchni Y?

Czy powinien odnieść się do powierzchni X, czyli wyłącznie do powierzchni dwóch działek objętych wnioskiem?

Jeśli organ ma się odnosić do całkowitej powierzchni wynikającej z księgi wieczystej, to czy powinien na etapie analizy formalnej wniosku, wezwać wnioskodawcę o wskazanie powierzchni całkowitej nieruchomości oraz powierzchni objętej robotami i obiektami budowlanymi oraz powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do czterech działek, żeby móc ocenić procentowy udział powierzchni wyłączonej z retencji, mimo że wniosek obejmuje tylko dwie działki?

Czy w takim przypadku zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód powinien obejmować wszystkie działki zawarte w księdze wieczystej, czy tylko dwie objęte wnioskiem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX