Czy organ administracji budowlanej może uchylić decyzję o pozwoleniu na budowę w części, jeśli inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie piętra?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2022 r.

PYTANIE

Inwestor na podstawie wydanego w 1991 r. pozwolenia na budowę prowadzi inwestycję polegającą na budowie budynku usługowego z częścią mieszkalną. Według zatwierdzonego projektu parter ma pełnić funkcję usługową, natomiast piętro ma zostać zagospodarowane jako mieszkanie. W 2005 r. inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie po częściowym wykonaniu robót budowlanych. Odbiór dotyczył części mieszkalnej znajdującej się na pierwszej kondygnacji obiektu. W trakcie dokonywania przez organ odbioru częściowego, wybudowana była również całość kondygnacji parteru. Inwestor podczas kontynuowania prac wykończeniowych dodatkowo rozbudował obiekt w poziomie parteru o dodatkowe pomieszczenie, co w światle art. 36a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. stanowi istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Inwestor nie wystąpił do organu administracji budowlanej o zatwierdzenie projektu budowlanego zamiennego w trakcie trwania inwestycji. W związku z istotnym odstąpieniem organ nadzoru budowlanego wszczął postępowanie naprawcze z art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud.

Czy organ administracji budowlanej może uchylić decyzję o pozwoleniu na budowę w części (dotyczącej parteru), jeśli inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie piętra?

Czy projekt budowlany zamienny powinien w swoim opracowaniu odnosić się jedynie do części obiektu wybudowanej niezgodnie z pozwoleniem na budowę (parteru), pomijając część obiektu (piętro), na którą inwestor wcześniej uzyskał pozwolenie na użytkowanie?

Jeśli organ administracji budowlanej będzie musiał uchylić decyzję pozwolenia na budowę w całości, jak ma postąpić PINB co do wydanej już decyzji pozwolenia na użytkowanie?

Czy będzie musiał wznowić postępowanie i uchylić wydaną wcześniej decyzję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX