Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien traktować podziemny zbiornik na paliwo płynne posadowiony na fundamencie jako budowlę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2023 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę podziemnego zbiornika na paliwo płynne 6400l wraz z zewnętrzną instalacją gazową do budynku usługowego. Projektowany zbiornik będzie posadowiony na płycie fundamentowej. Działka, na której jest planowana inwestycja, jest objęta MPZP. Do wniosku inwestor dołączył 3 egzemplarze projektu zagospodarowania terenu oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgodnie z art. 34 ust. 3b ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. projekt architektoniczno-budowlany nie jest wymagany do projektu budowlanego budowy lub przebudowy urządzeń budowlanych oraz podziemnych sieci uzbrojenia terenu, jeżeli całość problematyki może być przedstawiona w projekcie zagospodarowania działki lub terenu. Zgodnie z art. 3 pkt 3 pr. bud. fundament pod urządzenie jest budowlą. Zatem, w myśl art. 34 ust. 3b pr. bud. budowa budowli nie jest zwolniona z obowiązku wykonania projektu architektoniczno-budowlanego.

W związku z powyższym, czy organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien traktować podziemny zbiornik na paliwo płynne posadowiony na fundamencie jako budowlę, czy zakwalifikować zbiornik jako urządzenie, a wyłącznie fundament pod zbiornik jako budowlę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX