Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej na wniosek zobowiązanego o umorzeniu grzywny powinien wydać postanowienie o odmowie umorzenia grzywny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W toczącym się postępowaniu egzekucji należności niepieniężnych organ administracji architektoniczno-budowlanej nałożył na zobowiązanego grzywnę w celu przymuszenia. Obowiązek nie został wykonany, grzywna nie została opłacona. Wysłane zostało upomnienie oraz wystawiony tytuł wykonawczy przekazany do urzędu skarbowego jako organu egzekucyjnego należności pieniężnych. Zobowiązany wystąpił z wnioskiem do tut. organu o wydanie postanowienia w sprawie umorzenia grzywny na podstawie art. 125 § 2 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427) - dalej u.p.e.a. twierdząc, że wykonał obowiązek wynikający z decyzji na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) oraz tytułu wykonawczego tj. udostępnia sąsiadce swoją nieruchomość w celu wykonania przez nią prac dociepleniowych jej budynku. Na potwierdzenie tego dołączył kserokopię pisma skierowanego do sąsiadki, w której jest ta informacja. Tutejszy organ posiada jednak informacje od wnioskodawcy - sąsiadki zobowiązanego, że obowiązek nie został wykonany, że zobowiązany pomimo twierdzeń na piśmie nie nie pozwala na wejście na swoją posesję, przez co uniemożliwił i nadal uniemożliwia wykonanie przedmiotowych robót budowlanych.

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej na wniosek zobowiązanego o umorzeniu grzywny powinien wydać postanowienie o odmowie umorzenia grzywny?

Czy organ może zobowiązanego poinformować na piśmie, że w przypadku nie wykonania obowiązku nie ma zastosowania art. 125 u.p.e.a. "W razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym, nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny w celu przymuszenia podlegają umorzeniu"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX