Czy OPS wydając ponownie decyzję po odwołaniu do SKO ma prawo (obowiązek) przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2021 r.

PYTANIE

Strona złożyła wniosek na świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad matką, która w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności ma zapis, iż nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność.

Strona zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej w celu sprawowania opieki nad matką, OPS wydał decyzję odmowną z art. 17 ust. 1b u.ś.r., sprawa trafiła do SKO, które uchyliło naszą decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia z uwzględnieniem, że art. 17 ust. 1b u.ś.r. jest niekonstytucyjny w związku z wyrokiem Trybunał Konstytucyjnego, ale SKO zarzuciło, iż musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między rezygnacją z zatrudnienia a sprawowaniem opieki nad chorą osobą.

Z dokumentów wynika, że Pani rzeczywiście zrezygnowała z prowadzenia działalności na rzecz sprawowania opieki nad matką, pracownik socjalny opisała w wywiadzie, na czym polega sprawowanie tej opieki i że jest ona niezbędna. Strona udowodniła też, że jest jedyną osobą, która może tę opiekę sprawować.

Czy OPS wydając ponownie decyzję po odwołaniu do SKO ma prawo (obowiązek) przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

Na jakie artykuły się powołać w przypadku decyzji przyznającej świadczenia, np. k.p.a. czy u.ś.r., a jakie w przypadku odmowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX