Czy OPS winien umorzyć postępowanie z uwagi na niemożność dokonania ustaleń co do podlegania ustawodawstwu innego państwa, do których zobligowało go SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy koordynacji.

Wojewoda stwierdził stosowanie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i na tej podstawie uchylono decyzję w sprawie zasiłku rodzinnego (prawo do niego) za okres, w którym te przepisy miały zastosowanie.

W wyniku odwołania SKO uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpoznania zalecając ustalenie, czy osoba podlega ustawodawstwu innego państwa w zakresie świadczeń rodzinnych, czy występowała lub drugi z rodziców o świadczenia i czy są one wypłacane za granicą.

SKO stwierdziło, że samo ustalenie stosowania przepisów o koordynacji jest niewystarczające do uchylenia decyzji, bowiem zgodnie z art. 23a ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych uzasadnieniem dla uchylenia musi być również stwierdzenie podlegania przez osobę ustawodawstwu innego państwa.

Organ ustalił z osobą (osoba, której dotyczy postępowanie, nieprowadząca wspólnego gospodarstwa domowego z drugim rodzicem pracującym za granicą), że świadczenia na dziecko nie są jej wypłacane, nie występowała o świadczenia rodzinne i nie wie, żeby takie świadczenia na jej dziecko były wypłacane.

Wojewoda odpowiedział bardzo lakonicznie, że przepisy o koordynacji mają zastosowanie w sprawie, że drugi z rodziców świadczeń za granicą nie pobiera, ale wykonuje tam pracę.

Czy wobec braku ustaleń co do podlegania ustawodawstwu innego państwa i pobierania świadczeń zagranicznych, co wg SKO warunkuje prawidłowe wydanie decyzji uchylającej, organ powinien umorzyć postępowanie z uwagi na niemożność dokonania ustaleń, do których zobligowało go SKO?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX