Czy OPS winien podjąć działania w zakresie wstrzymania wypłaty świadczeń rodzinnych i wychowawczych oraz wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o wgląd w ich sytuację?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2020 r.

PYTANIE

Pracownicy realizujący świadczenie wychowawcze i świadczenia rodzinne uzyskali od pracownika socjalnego Ośrodka informację, że osoba pobierająca ww. świadczenia wraz z rodziną od pewnego czasu nie mieszka na terenie gminy.

Pod wskazanym we wniosku adresie zamieszkuje matka tej osoby, która stwierdziła, że jej córka wraz z rodziną zamieszkuje w innym mieście, lecz nie zna jej dokładnego adresu. Należy tutaj dodać, że matka stanowi rodzinę zastępczą dla jednego z dzieci ww. córki, a jedno z pozostałych dzieci zostało odebrane Pani (córka) przez ośrodek pomocy rodzinie mieszczący się w mieście, w którym aktualnie przebywa i umieszczone w pieczy zastępczej.

W czasie rozmowy z dyrektorem Ośrodka matka stwierdziła, że nie poda adresu dokładnego córki, gdyż obawia się, że zostaną jej odebrane dzieci, które są przy niej (3 dzieci). Sytuacja jest trudna, gdyż okazuje się, że nie jesteśmy organem właściwym do wypłacania świadczeń, a nie wiemy, gdzie je przesłać do realizacji. Telefonu Pani nie odbiera, zostało wysłane również wezwanie do złożenia wyjaśnień i ewentualnie w razie braku kontaktu wstrzymamy wypłaty świadczeń.

Bardzo niepokojący jest fakt, że ta rodzina nie funkcjonuje prawidłowo, ojciec dzieci nadużywa alkoholu, matka jest osobą niezaradną, niedawno urodziła 5 dziecko (w tym 2 znajduje się w pieczy zastępczej).

Co w takiej sytuacji należy zrobić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX