Czy OPS w sprawach z zakresu dodatków osłonowych, może wystąpić o udostępnienie danych i informacji, zgromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 stycznia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2022 r.

PYTANIE

Czy OPS, który z upoważnienia burmistrza prowadzi postępowania w sprawach z zakresu dodatków osłonowych, może wystąpić o udostępnienie danych  i informacji, zgromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków?

Jeśli tak, to czy wystarczającą podstawą prawną jest art. 27d ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. z 2021 r. poz. 554 ze zm.), dalej nazywana ustawą o CEEB, który stanowi, że dane i informacje zgromadzone w ewidencji udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań, między innymi ośrodkom pomocy społecznej lub centrom usług społecznych.

Ustawowe zadanie wynika z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1), w myśl którego dodatek osłonowy, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy o CEEB, przysługuje w zwiększonej kwocie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX