Czy OPS powinien zaproponować ponowne podpisanie umowy osobie zobowiązanej do odpłatności czy też ustalić odpłatność w formie decyzji za pobyt matki w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2019 r.

PYTANIE

Klientka przebywała w DPS od 15 maja do 30 września 2019 r. Na własną prośbę zrezygnowała z pobytu w DPS. Jedną z osób zobowiązanych do odpłatności za pobyt matki w DPS była córka klientki, która odmówiła podpisania umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s., w związku z czym DPS wydał córce decyzję o odpłatności za pobyt matki w DPS.

Córka odwołała się od decyzji do SKO. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazała do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

Jak postąpić ma organ I instancji (OPS) mając na uwadze zmiany obowiązujące od października w ustawie o pomocy społecznej oraz biorąc fakt, że klientka nie przebywa już w DPS?

Czy ma zaproponować córce klientki ponowne podpisania umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s. na okres od 15 maja do 30 września 2019 r., czy też od razu ustalić odpłatność w formie decyzji za ww. okres?

Nadmienić należy, że kryterium dochodowe córki przekracza 300%, o którym mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2 lit. b?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX