Czy OPS powinien wydać decyzję o skierowaniu do DPS bez zgody i decyzję ustalającą odpłatność, czy starosta umieszcza stronę w DPS na podstawie postanowienia sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 10 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dorosła osoba niepełnosprawna (Pani X) posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności z przyczyną niepełnosprawności symbol 02-P w stopniu znacznym, wydanym na stałe wymagająca całodobowej opieki, po śmierci rodziców została sama, ma jedynie brata, który nie może się nią opiekować.

W związku z tym, ośrodek pomocy społecznej, nie posiadając zaświadczenia lekarskiego, złożył do sądu wniosek o umieszczenie ww. osoby w DPS bez jej zgody. Sąd wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w ten sposób, że na czas trwania postępowania umieścić niezwłocznie ww. osobę niepełnosprawną w DPS bez jej zgody.

Następnie tutejszy OPS wydał decyzję kierującą do DPS dla osób przewlekle psychicznie chorych na czas trwania postępowania w sprawie umieszczenia w DPS i ustalającą odpłatność za pobyt w DPS, a Starosta swoją decyzją umieścił Panią X w ww. DPS. Na wniosek sądu została wydana opinia sądowo-psychiatryczna rozpoznająca u Pani X upośledzenie umysłowe, tj. zespół Downa.

Obecnie sąd wydał postanowienie o umieszczeniu Pani X w DPS bez jej zgody i przesłał odpis prawomocnego orzeczenia z wniosku OPS do starostwa powiatowego celem wykonania, natomiast OPS nie otrzymał odpisu ww. orzeczenia.

1. Czy OPS powinien wydać decyzję o skierowaniu do DPS bez zgody i decyzję ustalającą odpłatność, czy starosta umieszcza stronę w DPS na podstawie postanowienia sądu?

2. Czy ewentualnie OPS wydając ww. decyzję kieruje Panią X do DPS dla osób z upośledzeniem umysłowym czy może pozostać w DPS, w którym obecnie przebywa (tj. dla osób psychicznie chorych), tym samym zmieniając DPS?

3. Czy w przypadku, jeśli brat zamieszkały w innej gminie złoży wniosek o ubezwłasnowolnienie siostry, tj. Pani X i ustanowienie go opiekunem prawnym, nasza gmina jest właściwa do ponoszenia opłat w DPS, czy wówczas gmina opiekuna prawnego?

4. Czy można wydać decyzję kierującą na okres 1 roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX