Czy OPS powinien wydać decyzję kierującą do DPS, jeśli sąd orzekł o umieszczeniu w DPS bez zgody czy wydać decyzję o ustaleniu odpłatności mieszkańca za pobyt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Do OPS wpłynął wniosek Pana X o skierowanie do DPS dla osób psychicznie chorych, który jest najbliżej jego miejsca zamieszkania oraz miejsca zamieszkania brata.

Ponieważ w toku prowadzonego postępowania powstała wątpliwość, czy Pan X powinien być skierowany do DPS dla osób psychicznie chorych czy upośledzonych umysłowo oraz czy osoba ubiegająca się jest zdolna do wyrażenia świadomej zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, OPS wystąpił do Sądu z wnioskiem o umieszczenie w DPS bez zgody.

Po rozpatrzeniu sprawy przez Sąd do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo o treści: Sąd Rejonowy zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego w sprawie z wniosku OPS z udziałem Pana X o umieszczenie w domu pomocy społecznej w załączeniu przesyła odpis prawomocnego postanowienia - celem wykonania. OPS natomiast otrzymał zawiadomienie o skierowaniu do wykonania Staroście Powiatu prawomocnego orzeczenia.

W załączonym postanowieniu Sąd postanawia umieścić Pana X bez jego zgody w domu pomocy społecznej dla osób chorych psychicznie lub upośledzonych umysłowo. Jednocześnie w przesłanej wcześniej opinii sądowo-psychiatrycznej wydanej na polecenie Sądu przez lekarza biegłego psychiatrę jest informacja: u badanego nie rozpoznaję choroby psychicznej, rozpoznaję upośledzenie umysłowe stopnia umiarkowanego.

Jak powinna wyglądać dalsza procedura umieszczenia Pana X w DPS?

Czy OPS powinien wydać decyzję kierującą do DPS?

Czy postanowienie Sądu w tym zakresie zastępuje decyzję kierującą i PCPR powinien wydać decyzję o umieszczeniu w DPS, a OPS tylko decyzję o odpłatności i przesłać do PCPR wraz z kompletem dokumentów?

W ocenie OPS Pan X powinien być umieszczony w DPS dla upośledzonych umysłowo, jednakże PCPR właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Pana X, który otrzymał postanowienie do realizacji nie prowadzi DPS dla upośledzonych umysłowo.

Jak prawidłowo w tej sytuacji należy przeprowadzić postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX