Czy OPS powinien przyznać świadczenie pielęgnacyjne wyłącznie za okres wstrzymania wypłaty emerytury z ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2022 r.

PYTANIE

Strona do końca lutego 2021 pobierała emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem. Wystąpiła do ZUS o wstrzymanie emerytury od dnia 01.03.2021 r. i w marcu 2021 złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną córką. Kobieta w marcu 2021 otrzymała od OPS decyzję odmowną, od której odwołała się do SKO. SKO utrzymało w mocy decyzję OPS. Następnie wniosła skargę do WSA.

W lipcu 2021 roku WSA wydał wyrok uchylający decyzję OPS i SKO i nakazujący wydać decyzję w oparciu o interpretację przepisu, wskazaną w uzasadnieniu wyroku, art. 27 ust. 5 u.ś.r., tj. osoba ma prawo wybrać świadczenie dla niej korzystniejsze oraz że, jeżeli osoba zawiesiła wypłatę emerytury, to ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Tak brzmi wyrok sądu: "W realiach przedmiotowej sprawy, organy ponownie rozpoznające tę sprawę zastosują się do wykładni przepisu art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. zaprezentowanej przez sąd, co oznacza, że w stanie faktycznym ustalonym w sprawie, na skutek wstrzymania emerytury skarżącej przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na córkę."

Tyle że strona od dnia 01.04.2021 odwiesiła wypłatę emerytury i pobiera ją do dziś, ale o tym fakcie sądu nie poinformowała. SKO przesłało nam akta sprawy w sierpniu 2022 roku po oddaleniu skargi kasacyjnej przez NSA.

Jakie kroki podjąć ma OPS, żeby zakończyć tą sprawę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX