Czy OPS powinien przyznać dodatek węglowy decyzją czy informacją?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 14 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Tutejszy organ 28.11.2022 r. wydał decyzję odmawiającą prawa do dodatku węglowego.

Z przeprowadzonego postępowania wynika, co następuje: wniosek z dnia 3.10.2022 r., wnioskodawca mieszka w budynku jednorodzinnym, właściciel (nie wnioskodawca) złożył deklarację CEEB 5.04.2022 r., zgłoszony kocioł na paliwo stałe, rodzaj paliwa pellet drzewny.

Dnia 26.09.2022 r. właściciel dokonuje korekty deklaracji CEEB polegającej na zmianie stosowanego paliwa na węgiel i paliwa węglopochodne, dnia 5.12.2022 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy, który potwierdził, iż wnioskodawca posiada kocioł na paliwo stałe. Od decyzji wnioskodawca wniósł odwołanie. SKO podtrzymało decyzję tutejszego organu. Dalej wnioskodawca wniósł skargę do Sądu. Ostatecznie Sąd uchylił decyzję SKO oraz naszego organu.

W uzasadnieniu wyroku NSA wskazał, iż trudno przyjąć, że złożenie korekty deklaracji po 11.08.2022 r. mogło stanowić wystarczającą postawę do odmowy dodatku węglowego oraz, że korekta deklaracji nastąpiła przed wszczęciem postępowania w sprawie dodatku oraz, że świadczenie wprowadzone ustawą o dodatku.

"Nie spełnia celów ustawy takie postępowanie organu rozpoznającego wniosek o przyznanie świadczenia w niej przewidzianego, w którym kwestia zgodnego z prawdą oznaczenia rodzaju paliwa w formularzu deklaracji ma prymat nad faktycznym stanem rzeczy w zakresie rodzaju wykorzystywanego paliwa", koncentruje się na udzieleniu pomocy jak największej liczbie gospodarstw domowych, w których stosowane źródło ciepła lub źródło spalania paliw spełnia warunki ustawowe.

Czy OPS powinien przyznać dodatek węglowy decyzją czy informacją?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX