Czy OPS powinien ponownie wystąpić do SKO o stwierdzenie nieważności decyzji przyznającej zasiłek pielęgnacyjny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W lipcu 2010 r. został przyznany zasiłek pielęgnacyjny dla osoby dorosłej legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od urodzenia.

W 2018 r. w wyniku zmiany wysokości zasiłków wyszło, iż klient pobierał w trzech gminach to samo świadczenie. W toku prowadzonego postępowania ustalono, iż jako druga gmina przyznaliśmy zasiłek pielęgnacyjny. Ustaliliśmy miejsce pobytu klienta, uchyliliśmy decyzję i wysłaliśmy pod ustalony adres. Korespondencja wróciła jako niepobrana w terminie.

W międzyczasie kolejna gmina poinformowała nas, że ten człowiek przebywa na ich terenie. Przesłaliśmy zatem dokumenty celem żądania zwrotu. Gmina ta jednak nie wszczęła postępowania uznając, że nie są organem właściwym, ponadto uznali, iż decyzja winna być wyeliminowana poprzez wznowienie postępowania.

Po przeanalizowaniu dokumentów zwróciliśmy się do SKO o unieważnienie decyzji uchylającej. SKO uznało, iż decyzja uchylająca nie weszła do obrotu prawnego i nie może być przedmiotem postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności.

W związku z tym, ponownie zwróciliśmy się do SKO o stwierdzenie nieważności decyzji przyznającej zasiłek pielęgnacyjny, ponieważ od doręczenia decyzji przyznającej ZP upłynęło 5 lat i nie może być uchylona w wyniku wznowienia.

SKO poinformowało, że po dokonaniu oceny nadesłanego materiału nie wszczęło postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności. SKO nie podało żadnego powodu.

Jak zatem ma postąpić organ?

Czy wydać decyzję uchylającą ponownie i przesłać ją do aktualnego zamieszkania klienta, a następnie przekazać sprawę do nienależnych do organu właściwego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX