Czy OPS może wydać skierowanie do mieszkania chronionego prowadzonego przez organizację pozarządową, jeżeli zawarł indywidualną umowę trójstronną na pobyt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2019 r.

PYTANIE

Pytanie 1.

Klient zwróciła się do OPS o skierowanie go do mieszkania chronionego. Gmina mieszkań chronionych samodzielnie nie prowadzi.

Czy OPS może wydać skierowanie do mieszkania chronionego prowadzonego przez organizację pozarządową, jeżeli zawarł indywidualną umowę trójstronną na pobyt tego mieszkańca w tym mieszkaniu chronionym?

Konstrukcja trójstronna zawarta jest pomiędzy: mieszkanie chronione/organizacja pozarządowa - gmina/mops - mieszkaniec.

Czy taka forma zawarcia umowy jest poprawna pod względem prawnym?

Czy też Gmina powinna wywiązać się ze swoich zadań własnych jakim jest prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach chronionych powinna zlecić realizację zadania publicznego organizacjom pozarządowym na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie lub zawrzeć porozumienie administracyjno - prawne z innymi gminami, które prowadzą mieszkania chronione lub wyłonić podmiot, z którym jednostka możne zawrzeć umowę, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane, określa ustawa prawo zamówień publicznych?

Pytanie 2.

Jak należy rozumieć art. 53 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej?

Umowa cywilno-prawna zawierana jest tylko pomiędzy klientem a mieszkaniem chronionym prowadzonym przez organizację pozarządową. Pobyt klienta w tym przypadku wszelkie uzgodnienia jak i odpłatność są poza ośrodkiem pomocy społecznej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX