Czy OPS może dochodzić zwrotu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego, pobieranego łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym w inny sposób niż przez potrącenie należności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient od 2017 r. pobierał zasiłek pielęgnacyjny. W dniu 01.10.2019 r. do tutejszego Ośrodka wpłynęło orzeczenie ZUS o niezdolności Pana do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS od września 2019 r. przyznał Panu dodatek pielęgnacyjny. Organ uchylił swoją decyzję przyznającą zasiłek pielęgnacyjny. W związku z wypłatą w m-cu wrześniu 2019 r. zasiłku pielęgnacyjnego organ wystąpił jednocześnie do ZUS z pismem na podstawie art. 16 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych o zwrot zasiłku pielęgnacyjnego za m-c wrzesień 2019 r.

W odpowiedzi otrzymanej z ZUS uzyskaliśmy informację, że zajęcie zostało zarejestrowane natomiast z powodu niskich świadczeń emerytalno-rentowych nie może być obecnie potrącone i przekazane do Ośrodka. ZUS odpowiedział również, że oddział przystąpi do realizacji tego zajęcia, gdy zmiana wysokości świadczenia umożliwi dokonywanie potrąceń.

Czy jest inna możliwość odzyskania nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego?

Czy klient z własnej inicjatywy może wpłacić nienależnie pobrany zasiłek pielęgnacyjny do OPS?

Czy w przypadku dobrowolnej wpłaty przez klienta nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego tutejszy Ośrodek przekazując informację o wpłacie do ZUS spowoduje wykreślenie z realizacji dokonania potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX