Czy OPS ma prawo wezwać osobę do uzupełnienia dokumentów potwierdzających, że jest stroną umowy z zakładem energetycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba złożyła wniosek o dodatek elektryczny na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, ubiega się o dodatek w podstawowej wysokości, poza tym deklaracja do CEEB złożona do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Czy OPS ma prawo wezwać osobę do uzupełnienia dokumentów potwierdzających, że jest stroną umowy z zakładem energetycznym?

Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

W przywołanej wyżej ustawie, nie ma ani słowa o tym, że dodatek nie przysługuje, gdy wnioskodawca nie jest stroną umowy. Również we wniosku brak takiego pouczenia czy oświadczenia. Ponadto w przedstawionych przez Ministerstwo instrukcjach, brak wzmianki o konieczności udokumentowania, że jest się stroną umowy.

Przywołany w ustawie art. 3 ust. 13b odbiorca paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym oznacza odbiorcę końcowego dokonującego zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym i nie określa, że tenże odbiorca musi być stroną umowy, w odróżnieniu od następującego po nim zapisie art. 3 ust. 13c, który definiuje odbiorcę wrażliwego (tu jest konieczność bycia stroną umowy).

Można zatem dorozumieć, że gdyby ustawodawca wymagał, że dodatek przysługuje tylko stronom umowy, to wskazałby taki warunek w ustawie. Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., organ powinien działać na podstawie i wyłącznie w granicach prawa. Oznacza to, że jeżeli ustawa, na podstawie której przyznawane są świadczenia pieniężne, nie określa jasno i wyraźnie negatywnych przesłanek, to nie mam prawa tego świadczenia odmówić.

Proszę o wyjaśnienie, bądź wskazanie przepisu, na podstawie którego organ może odmówić dodatku elektrycznego, jeśli ponoszone są koszty ogrzewania lokalu energią elektryczną, zgłoszone źródło do CEEB, a osoba nie jest stroną umowy, bo stroną umowy jest właściciel lokalu, który mieszka gdzie indziej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX