Czy OPS ma obowiązek przedłużyć prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie art. 32 ust. 1-1b u.ś.r. w zw. z art. 15h ust. 1 pkt 2 u.s.r.cov.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2022 r.

PYTANIE

Z dniem 31.05.2022 r. strona utraciła prawo do zasiłku pielęgnacyjnego z uwagi na koniec ważności orzeczenia.

Organ pozyskał informację z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, że strona złożyła wniosek o wydanie nowego orzeczenia. W czerwcu br. strona stawiła się w siedzibie tutejszego organu z nowym orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które powstało po 21 r.ż., zatem nie spełnia przesłanki do przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Powyższe orzeczenie nie jest prawomocne, strona zamierza się od niego odwołać. W związku z powyższym, należy wydać decyzję na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czy czekać do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i wówczas, gdy orzeczenie będzie prawomocne, wypłacić stronie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku do PZON?

Jeśli organ miałby wydać decyzję na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy covidowej, a orzeczenie strony po złożonym odwołaniu zostanie podtrzymane w stopniu umiarkowanym, (co nie kwalifikuje do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego), wówczas wypłacone świadczenia będą świadczeniami wypłaconymi jako nienależnie pobrane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX