Czy OPS ma obowiązek informowania organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania matki dzieci o wydanych rozstrzygnięciach w sprawie świadczenia wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan X złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okresy 2017/2018, 2018/2019, stan cywilny rozwodnik, dołączył prawomocny wyrok z 2014 r., gdzie dzieci są przy matce i ojciec płaci alimenty. W 2017 r. postanowieniem Sądu Rodzinnego zmieniono okresy opieki w ten sposób, że ojciec dziećmi zajmuje się w sposób porównywalny i powtarzający się. Natomiast nie było jednoznacznego orzeczenia o opiece naprzemiennej zatem wydano decyzję odmowną. Ojciec złożył odwołanie do SKO, organ podtrzymał decyzję tutejszego Ośrodka, więc ojciec złożył zażalenie do WSA w Krakowie. WSA wyrokiem z 9 stycznia 2019 r. uchylił decyzję SKO i organu I instancji do ponownego rozpatrzenia i wskazał, iż matka dzieci powinna zostać wezwana przez organ do złożenia wyjaśnień i zbadania jej stanowiska w sprawie opieki nad małoletnimi. Wobec powyższego SKO przekazało dokumentację i tutejszy Ośrodek mając na uwadze, że matka dzieci nie mieszka na terenie tutejszy gminy pisał pisma do sąsiedniego Ośrodka, ze względu na miejsce zamieszkania matki dzieci celem uzyskania wszelkiej informacji, która ma wpływ na wydanie decyzji. Po zbadaniu sprawy tutejszy organ przyznał ojcu 250 zł na każde dziecko i uznał okresy opieki w sposób porównywalny i powtarzający się podpierając się wywiadem środowiskowym oraz przedłożonymi oświadczeniami. Decyzje zostały wydane w dniu 14.06.2019 r. Matka dzieci w dniu 2.07.2019 r. złożyła wniosek o wznowienie postępowania do naszego Ośrodka zarzucając, że nie wezwaliśmy jej do udzielenia wyjaśnień jako strona. Postanowieniem odmówiono wszczęcia postępowania zgodnie z art. 61a § 1, art. 149 § 3 k.p.a., na potwierdzenie odmowy Ośrodek wskazał, między innymi faktami, że nie jest rzeczywistą stroną postępowania w tutejszym Ośrodku ze względu na fakt, iż nie mieszka na terenie naszej gminy.

Czy tutejszy Ośrodek winien poinformować Ośrodek Pomocy Społecznej matki dzieci ze względu na jej miejsce zamieszkania o prowadzonych krokach?

Jeżeli tak, to jakie dokumenty przekazać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX