Czy OPS jest właściwy do wydania decyzji ustalającej prawo do wnioskowanych świadczeń rodzinnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 6.04.2022 r. Pani złożyła wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego oraz świadczenia pielęgnacyjnego w związku z chorobą dziecka. W treści wniosku wskazała, że ojciec dziecka pracuje za granicą. Wnioski zostały więc wysłane do właściwego Wojewody celem ustalenia, czy zachodzi koordynacja.

Wojewoda ustalił, że koordynacja zachodzi i w dniu 13.04.2022 r. wydał decyzje przyznające prawo do ww. świadczeń do dnia 30.06.2024 r., tj. na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Następnie w dniu 9.01.2023 r. Pani poinformowała, że mąż zakończył pracę za granicą i wrócił do Polski. Informacja ta została przekazana Wojewodzie.

W odpowiedzi Wojewoda przysłał pismo i napisał, że koordynacja zachodziła do 30.09.2022 r. i od 01.10.2022 r. właściwym do rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji jest burmistrz w oparciu o ustawodawstwo polskie. Jednocześnie Wojewoda napisał, że zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie ma podstaw do zmiany lub uchylenia swoich decyzji.

Czy działanie Wojewody jest właściwe?

Czy burmistrz może wydać decyzje rozstrzygające za okres od 01.10.2022 r., zanim Wojewoda wyeliminuje swoje decyzje?

Czy Burmistrz powinien najpierw żądać zmiany decyzji Wojewody w zakresie okresu, na jaki zostały przyznane świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX