Czy oprócz zdolności oczyszczalni oraz pozwolenia wodnoprawnego odbiorcy na odprowadzanie ścieków do środowiska coś może ograniczać odbiorcę w zakresie uzgodnienia w umowie wyższej wartości BZT w odprowadzanych ściekach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład przemysłowy (browar) jest przed uzyskaniem nowego pozwolenia na odprowadzanie ścieków do kanalizacji innego podmiotu. Jednocześnie trwają rozmowy mające na celu zmianę umowy na odprowadzanie ścieków. Odbiorca zaproponował np. BZT - 500 mg/l (proszę o analizę na tym parametrze). Przedsiębiorca generuje ścieki o znacznie większym stężeniu BZT, dlatego zależy mu na zwiększeniu niniejszej wartości w zakresie tego parametru. Rozporządzenie w sprawie warunków dostawców nie określa konkretnej wartości dla tego parametru.

Czy oprócz zdolności oczyszczalni (w zakresie ładunku BZT jaki może przyjąć od odbiorców w danym czasie) oraz pozwolenia wodnoprawnego odbiorcy na odprowadzanie ścieków do środowiska coś może ograniczać odbiorcę w zakresie uzgodnienia w umowie wyższej wartości BZT w odprowadzanych ściekach?

Właściciel zakładu natknął się na decyzję wydaną przez Wody Polskie dla PWiK, Prezydenta Miasta i Wójta Gminy zatwierdzającej taryfikator opłat za zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, gdzie znajduje się tabela najwyższych dopuszczalnych wartości w ściekach wprowadzonych do urządzeń PWiK i wartość BZT w niej wynosi 500 mg/l.

Czy taka decyzja może ograniczać możliwość ustalenia innej wartości parametru w umowie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX