Czy opłaty z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska za emisję metali w pyle należy obliczyć na podstawie wyników pomiarów emisji metali w pyle PM10, czy należałoby wykonać pomiar emisji metali według PN-EN 14385?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy opłaty z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska za emisję metali w pyle należy obliczyć na podstawie wyników pomiarów emisji metali w pyle PM10, czy należałoby wykonać pomiar emisji metali według PN-EN 14385?

Czy masa metali zatrzymywana w roztworze absorpcyjnym w pomiarach według PN-EN 14385 stanowi część pyłu PM10 i powinna być uwzględniona w modelowaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu w ramach zmiany pozwolenia zintegrowanego (PZ)?

W PZ określono emisję metali w pyle PM10 pobranym met. grawimetryczną. Do roku 2016 pomiary stężeń metali w gazach z instalacji do produkcji miedzi wykonywano zgodnie z normą PN-Z-04030-7:1994 - "Ochrona czystości powietrza. Badanie zawartości pyłu. Pomiar stężenia i strumienia masy pyłu w gazach odlotowych metodą grawimetryczną" lub PN-EN 13284-1. Zawartość metali w pobranym pyle określana jest przy pomocy metod analitycznych takich jak: ASS oraz ICP. W 2016 r. ukazała się Decyzja Wykonawcza Komisji ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT). Powyższe przepisy dla pomiarów stężenia metali w gazach w hutnictwie metali nieżelaznych wprowadziły do stosowania normę PN-EN 14385 – Emisja ze źródeł stacjonarnych – Oznaczenie ogólnej emisji As, Cd, Cr, Co, Cu, Mn, Ni, Pb, Sb, Tl i V. Zasada pomiaru emisji metali wg PN-EN 14385 polega na pobraniu reprezentatywnej próbki z przewodu gazów odlotowych o znanej objętości i przy kontrolowanym przepływie za pomocą zestawu pomiarowego. Cząsteczki stałe zatrzymane są na filtrze, który może być wykonany z włókna szklanego, kwarcowego lub PTFE w postaci filtra płaskiego lub gilzy. Następnie w odróżnieniu od pomiarów wykonywanych wg PN-Z-04030-7:1994 i PN-EN 13284-1, strumień gazu przechodzi przez serię płuczek, które wypełnione są odpowiednim roztworem absorpcyjnym do oznaczania metali ciężkich w tzw. fazie gazowej. Po zakończeniu pobierania filtr oraz roztwór absorpcyjny przekazywane są do laboratorium celem określenia zawartości metali.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX