Czy opłata zastępczo wniesiona przez gminę będzie podlegała zwrotowi zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 i 3 w związku z art. 104 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 96 ust. 1 u.p.s. obowiązek zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:

1) osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej;

2) spadkobiercy osoby, która korzystała ze świadczeń z pomocy społecznej - z masy spadkowej;

3) małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej - jedynie w przypadku gdy nie dokonano zwrotu wydatków zgodnie z pkt 1 i 2, w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej.

1. Gmina wszczęła postępowanie w sprawie zwrotu opłaty zastępczej wobec osoby umieszczonej w DPS. Osoba zmarła przed wydaniem decyzji na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej.

Czy opłata zastępczo wniesiona przez gminę będzie podlegała zwrotowi zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 i 3 w związku z art. 104 u.p.s.?

Czy decyzja ustalająca opłatę za pobyt w DPS wydana na podstawie art. 61 ust. 2 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej jest decyzją w rozumieniu art. 96 ust. 1 u.p.s.?

2. Osoba zobowiązana do ponoszenia opłaty za pobyt innej osoby w DPS, na podstawie umowy zawartej zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej zmarła, a pozostały niezapłacone należności.

W jaki sposób poprowadzić postępowanie w celu uzyskania zwrotu takich należności, jeżeli nie wynikały one z decyzji administracyjnej, a z umowy cywilno-prawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX