Czy opłata za korzystanie z cmentarza komunalnego jest niepodatkową należnością budżetową o charakterze publicznoprawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy opłaty za korzystanie z cmentarza komunalnego, których wysokość ustala rada gminy w oparciu o art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej, można uznać za niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym w rozumieniu art. 60 ustawy o finansach publicznych?

Rada gminy w oparciu o przepis art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej określiła wysokość opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego, w tym za wykupienie miejsca na grób, za przedłużenie rezerwacji miejsca i ponowne wykupienie miejsca za grób, oraz za usługi takie jak wjazd na cmentarz, za rejestrację w księgach, za korzystanie z kaplicy. Opłaty pobierane są - w imieniu i na rzecz gminy - przez podmiot, który na podstawie umowy z gminą administruje i zarządza cmentarzem. Ww. opłaty stanowią dochód własny gminy, na podstawie art. 4 ust. 2 lit. f oraz pkt 4 ustawy o dochodach JST. W orzecznictwie i komentarzach wskazuje się, iż wobec świadczenia usług o charakterze użyteczności publicznej nie ustala się opłat targowych ani opłat miejscowych w rozumieniu art. 15–17 i art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co oznacza, że opłaty z tytułu świadczenia usług o charakterze użyteczności publicznej nie są opłatami w tym rozumieniu i należy je traktować wyłącznie jako wynagrodzenie za usługę (cenę), ustalone w drodze publicznoprawnej.

Czy w związku z tym istnieje podstawa do tego, aby takie opłaty uznawać za niepodatkowe należności budżetu JST, o których mowa w art. 60 ustawy o finansach publicznych i w razie ich nieuiszczenia stosować tryb ich dochodzenia określony w przepisach art. 61 i nast. ustawy o finansach publicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX