Czy opłata licencyjna zapłacona spółce matce z Czech podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nasza spółka została obciążona przez spółkę matkę (podmiot z republiki czeskiej) roczną opłatą za korzystanie z oprogramowania do diagnozowania i konserwacji silników. Zgodnie z umową licencyjną zawartą pomiędzy licencjodawcą (podmiot niemiecki), a spółka matką, spółka matka w ramach umowy jest uprawniona do przekazywania prawa do użytkowania oprogramowania tylko i wyłącznie do własnej sieci dealerskiej i nie może udzielać swojej sieci dealerskiej prawa do dalszego przekazywania. Z dalszych zapisów w umowy licencyjnej wynika, że klientowi przyznaje się zwyczajne, niewyłączne prawo odpłatnego użytkowania oprogramowania. Prawo klienta do użytkowania jest ograniczone do diagnozowania i konserwacji silników zgodnie z klasą kompetencji przyznaną klientowi i nie może być użyte do jakichkolwiek innych celów. Klient ma jednocześnie prawo do przeniesienia prawa użytkowania oprogramowania do swoich punktów sprzedaży detalicznej, warsztatów w ramach sieci dealerskiej.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym płacąc spółce matce opłatę za korzystanie z oprogramowania należy pobrać podatek u źródła i ewentualnie w jakiej wysokości (certyfikat rezydencji jest w naszym posiadaniu)?

Spółka matka w takiej sytuacji nie jest rzeczywistym beneficjentem należności. Ponadto zafakturowane przez spółkę matkę opłaty chcielibyśmy przerzucić na naszą sieć dealerską w takiej samej wysokości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX