Czy opisany proces unieszkodliwiania jest prawidłowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2015 r.

PYTANIE

Na podstawie informacji przedstawionych w pytaniu trudno ocenić prawidłowość prowadzenia przedstawionych procesów. W pytaniu nie określono, w jakim celu skratki, zawartość piaskowników i odpady z uzdatniania wody mieszane są z ustabilizowanymi osadami ściekowymi i jaki jest dalszy sposób zagospodarowania odpadów powstających w wyniku tego mieszania. Nie wskazano również, dlaczego odpady w postaci niezanieczyszczonej gleby i ziemi, oznaczone kodem 17 05 04, poddawane są procesom przetwarzania, jakie jest źródło ich powstawania i jaki jest dalszy sposób ich zagospodarowania.

Co do zasady, zgodnie z art. 23 ust. 1 u.o., wytworzone w sposób odrębny różne rodzaje odpadów powinny być zbierane w sposób selektywny. Pod pojęciem selektywnego zbierania, zgodnie z definicją wskazaną w art. 3 ust. 1 pkt 24 u.o., rozumie się natomiast zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami. W analizowanym przypadku, w mojej opinii, trudno uznać skratki, odpady mineralne i odpady z uzdatniania wody za odpady o takich samych właściwościach i cechach jak ustabilizowane osady ściekowe.

Niemniej jednak ustawa dopuszcza możliwość mieszania odpadów w ramach procesów przetwarzania R12 (w przypadku procesów odzysku) lub D13 (w przypadku procesów unieszkodliwiania), wymienionych w załącznikach nr 1 i nr 2 do u.o. Zauważyć jednak należy, że w każdym z ww. przypadków proces mieszania poprzedzać powinien inny proces przetwarzania. Mieszanie odpadów powinno być zatem ściśle powiązane z procesem dalszego docelowego przetwarzania i nie może stanowić samodzielnego, ostatecznego procesu. Mieszanie odpadów w tym przypadku stanowić powinno proces wstępny przed właściwym sposobem zagospodarowania tych odpadów, a jego celem powinna być poprawa warunków prowadzenia docelowego przetwarzania.

Ocena, czy w analizowanym przypadku zachodzi powyższa sytuacja, możliwa będzie po uszczegółowieniu przez autora pytania informacji, o których mowa na wstępie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX