Czy opisany proces należy zakwalifikować jako termiczne przekształcanie odpadów i przypisać mu odpowiedni standard emisyjny dla spalarni odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek w sprawie wydania pozwolenia na emisję gazów lub pyłów ze stacjonarnego urządzenia technicznego, w którym spopielane będą odpady powstające w procesie produkcyjnym. Proces prowadzony będzie w piecu o zdolności przyjmowania maksymalnie 50 kg odpadów na godzinę, składającym się z dwóch komór (głównej i dopalającej) wyposażonych w palnik. Paliwem zasilającym piec będzie LPG. Temperatura w piecu to min. 850oC. Produktem powstającym w wyniku przeprowadzenia wskazanego procesu jest popiół. Proces nie jest prowadzony w celu uzyskania bądź odzyskania energii zawartej w materiale/odpadzie, a jedynie w celu pozbycia się odpadów.

Czy w opisanej sytuacji mamy do czynienia z procesem termicznego przekształcania odpadów, zdefiniowanym w art. 3 ust. 1 pkt 29 U.O.?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisany proces spopielania nie jest termicznym przekształcaniem odpadów ponieważ nie uczestniczy w nim dodatkowy, chemiczny utleniacz, który według niego jest elementem niezbędnym w celu uznania danego procesu za termiczne przekształcanie odpadów.

Czy opisany proces należy zakwalifikować jako termiczne przekształcanie odpadów i przypisać mu odpowiedni standard emisyjny dla spalarni odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX